​לקנות דירה: צעד אחר צעד

המסע לרכישת דירה עלול להיות ארוך ומפרך – אך בסופו תזכו לחלקת אלוהים משלכם. כל מה שחשוב לדעת על השלבים השונים בתהליך – והאפשרויות העומדות לרשותכם


הדרך הנכונה לקנות דירה: צעד אחר צעד


רכישת דירה היא רגע מיוחד, המסמל לרוב שדרוג ברמת החיים. אולם, יחד עם ההתרגשות הגדולה, עליכם להתכונן לתהליך ארוך ומורכב הכולל שלבים רבים, שבכל אחד מהם עומדות בפנינו כמה אפשרויות בחירה. לשם כך, הכנו עבורכם מדריך המפרט שלבים אלה ואת החלופות בהן ניתן לבחור בכל שלב – כדי להגיע לתוצאה הטובה ביותר עבורכם בסוף התהליך. קניית דירה – צעד אחר צעד.

​האם כדאי לקנות דירה?

הצעד הראשון הוא להבין האם זה אכן הזמן המתאים ביותר עבורכם לקנות דירה. תחילה, בדקו את ההון העומד לרשותכם והביאו בחשבון את ההכנסות הצפויות אל מול ההוצאות הצפויות בשנים הקרובות. כדי להיות מוכנים לכל מצב, כדאי להביא בחשבון גם הוצאות לא צפויות. בנוסף, בדקו האם באפשרותכם להגדיל את ההון העצמי העומד לרשותכם, כך לדוגמה, באמצעות סכומי כסף שתוכלו לקבל מההורים, מתנות חתונה, חסכונות, קרן השתלמות שניתן לפתוח וכו'. ייתכן שתגלו כי עדיין אין ברשותכם את הסכום הדרוש  וכי מוטב להמתין עוד כמה שנים, כדי להימנע מנטילת משכנתא גדולה מדי, שתאלץ אתכם להחזר חודשי גבוה. 

איפה כדאי לקנות דירה?

לאחר שהחלטתם לרכוש דירה, הצעד הבא יהיה לבחור את מיקומה. שימו לב, קיים הבדל בין דירות למכירה עבור מגורים, לבין דירות להשקעה. על מי שרוכש דירה למגורים​ להביא בחשבון גורמים כמו המרחק ממקום העבודה, המשפחה והחברים, איכות מערכת החינוך באזור, נגישות תחבורתית ועוד; אולם מי שמחפש דירה המיועדת להשקעה, עשוי להעדיף אזורים בהם התשואה מדמי השכירות תהיה השיקול המרכזי בקנייתה.

לאחר שבחרתם אזור מסוים, מומלץ לסייר בשכונות השונות, להכיר את הרחובות ואת אופיה של כל שכונה וללמוד את סוגי הנכסים הקיימים במקום. בדקו מה המרחק מהסופר הקרוב, היכן יש חוגים או חדר כושר וכל פרמטר אחר החשוב ורלוונטי לחייכם, בין אם בהווה ובין אם בשנים הקרובות.

האם לקנות דירה חדשה או דירה יד שנייה?

בחרתם איזור בו תרצו לרכוש דירה? לעתים תידרשו להחליט האם לקנות דירת יד שנייה, או לקנות דירה חדשה מקבלן, כאשר כל אפשרות טומנת בחובה יתרונות וחסרונות משלה. כך למשל, באם תבחרו ברכישת  דירת יד שנייה, באפשרותכם לראות את הנכס בצורתו המוגמרת – במקום לנסות ולדמיין אותה על סמך שרטוטים של דירה "על הנייר", או להסתפק בסיור באתר הבנייה. כך, לרוב תדעו בדיוק מה תקבלו תמורת כספכם, בעוד שבדירה חדשה, סימני השאלה בהקשר זה רבים יותר. מנגד, בניגוד לרכישת דירת יד שנייה, ברכישת דירה חדשה, בוודאי בשלבים המוקדמים, תוכלו לבצע שינויים ותוספות בדירה, כך שהיא תתאים יותר לצרכים וההעדפות שלכם. בנוסף, לעתים דירה חדשה תהיה בסטנדרט גבוה יותר, ותכלול תשתיות חדשות, חסכוניות או מודרניות יותר.

מצאתם דירה – האם היא מתאימה לכם?

איתרתם דירה שברצונכם לרכוש? מזל טוב. כעת יש לוודא שהיא אכן מתאימה עבורכם וכמובן, שהמחיר אינו גבוה מדי עבורכם. מומלץ להכיר את הסביבה הקרובה של הדירה, כך תוכלו לגלות למשל מה המרחק לבתי ספר, היכן ממוקמת תחנת האוטובוס, וכמה זמן נדרש כדי להגיע למרכז העיר – בהליכה או בנסיעה. בדקו האם יש תוכניות בנייה באזור הדירה והאם הן עשויות להשפיע עליכם – לדוגמה, שטח ירוק שעליו צפוי להיבנות מבנה ציבורי, או בניין חדש וגבוה שיוקם מולכם ועלול להסתיר לכם את הנוף. 

כדי לוודא שמצבם של הדירה והבניין תקין, כמו גם התשתיות, ניתן להשתמש בשירותי בדק בית. בדקו גם את המצב התכנוני והמשפטי של הדירה – כדי לוודא, למשל, שאין חריגות בנייה שעלולות להיות בעוכריכם. 

​מה יהיה המחיר ה"אמיתי" של הדירה?

בעת רכישת דירה, חשוב לדעת שלמחיר הנקוב שלה יש להוסיף עלויות רבות ושונות: תשלום מס רכישה שעשוי להגיע לעשרות אלפי שקלים ויותר; תשלום שכר טרחה לעורכי הדין; שדרוגים ושינויים במקרה של דירה חדשה, או לחילופין עבודות שיפוץ בדירת יד שנייה; תשלום דמי תיווך ככל ונעזרתם בשירותי מתווך לצורך קניית הדירה; דמי הובלה וכו'. וודאו שאתם יודעים מה העלות המשוערת של כל אלה – כך תקבלו הערכה בדבר מחירה הסופי של הדירה.

איזו משכנתא לקחת, והיכן?

לאחר שמצאתם את הדירה המתאימה לכם ביותר – סביר כי תידרשו לנטילת משכנתא על מנת לממן את הרכישה או חלקה. מומלץ לא להסתפק בהצעה מבנק אחד בלבד וגם לא להניח כי הבנק בו אתם מנהלים את חשבונכם הוא זה שיציע לכם את ההצעה האטרקטיבית ביותר. מומלץ לקבוע פגישות במספר בנקים ולבדוק היכן תקבלו את התנאים המשתלמים ביותר. חשוב במיוחד לבדוק מה תהיה העלות הכוללת של המשכנתא – כלומר, כמה תשלמו בסך הכל עבור החזר ההלוואה, הריבית והתוספות השונות כגון עמלות או דמי פתיחת תיק.

​בשורה התחתונה, רכישת דירה היא אירוע מרגש ומכונן שעבור רובנו מתרחש  פעמים ספורות במהלך החיים. מאחר שכך, חשוב לבצע תהליך מקדים לפני כל שלב ברכישה, כדי לוודא שתקנו את הדירה המתאימה ביותר עבורכם – כך שהעסקה תוכתר כהצלחה.