פרטיך התקבלו בהצלחה!

תודה על פנייתך

פרויקטים נוספים שיעניינו אתכם:

מדוושים ונהנים: מסלולי האופניים המרכזיים בגוש דן

אופניים הם אמצעי התחבורה הנוח, הזמין, הזול והירוק ביותר שיש, שכבר מזמן הפכו לנחלת ההמונים. היכן תוכלו לדווש להנאתכם, וכיצד תוכלו לקצר את הדרך ממקום למקום? מדריך האופניים המלא.

את הפעם הראשונה של רכיבה על אופניים קשה לשכוח. עם גלגלי עזר, ובהמשך – עם הורה תומך מאחור, וגם עם לא מעט חבלות חינניות כתוצאה מנפילות אקראיות. אבל אם בעבר רכיבה על אופניים היתה נחלתם הבלעדית של ילדים - בעיקר ביום כיפור - ושל משוגעים אמיתיים לדבר, כיום מדובר באמצעי תחבורה מן השורה. מחירי הדלק המטפסים, הפקקים ובעיות החנייה הפכו את האופניים – בין אם החשמליים ובין אם המסורתיים – לכלי התחבורה הנוח, הזמין והזול ביותר, שגם אינו מזהם את הסביבה. כיאה לכך, יותר ויותר ערים מקצות שבילים ומסלולים ייעודיים לאופניים, שבהם ניתן לדווש בהנאה. בתל אביב, למשל, ניתן למצוא מסלולי אופניים מפותחים, ושבילים ייעודיים למדוושים, הנמצאים בצמיחה מתמדת. בסקר שערכה עיריית תל אביב ב-2014 נמצא, כי 37% מתושבי העיר משתמשים באופניים, מהם 12% רוכבים מדי יום. הסקר מצביע על זינוק משמעותי בשימוש באופניים כאמצעי ההגעה למקום העבודה, לשירות הצבאי או ללימודים: למעלה מ-16% מהנשאלים העידו על רכיבה על אופניים כהגעה למקום עיסוקם, לעומת כ-10% בלבד ב-2012. מסלולי האופניים בתל אביב חוצים אותה לאורכה ולרוחבה, וקיימים גם בשכונת המשתלה הצפונית. כך, מהכיכר העגולה הממוקמת במרכז השדרה, בסמוך לפרויקט "savyon במשתלה" של אפריקה ישראל מגורים, יוצאים מסלולי רכיבה, לצד מסלולים להולכי רגל.

רמת גן: תכנית אב לרישות העיר במסלולי אופניים

גם שכנתה של תל אביב, רמת גן, נהנית ממסלולי אופניים רבים, כשלאחרונה השלימה הרשות המקומית תכנית-אב לשבילי אופניים בעיר. התכנית מתווה רשת שבילים ייעודיים לרוכבי אופניים, הפרוסה על פני כל העיר ומחברת את מרכזי החינוך, התרבות והפנאי שבה. בנוסף, מתוכננות תחנות עגינה לאופניים, שימוקמו על צירי התנועה הראשיים ובקרבת מוסדות חינוך, תרבות ומבני ציבור אחרים. מעיריית רמת גן נמסר, כי התכנית הרחבה נערכה תוך התחשבות בבטיחות, בנוחות, ובחיבור רשת השבילים העירונית עם הרשת המטרופולינית של גוש דן. כך, התכנית המקיפה כוללת מסלולי אופניים בכל רחבי העיר, בסמוך ובצמידות לפרויקטי "סביוני העיר" של אפריקה ישראל מגורים: בשכונת ותיקים בעיר – ברחוב התקווה הסמוך לפרויקט חירות 17-19 של אפריקה ישראל מגורים, עתידים מסלולי האופניים לחבר בין שכונת ותיקים ושכונת הגפן לפארק הירקון. המשמעות: תושבי השכונות הללו, לרבות דיירי פרויקט אפריקה ישראל מגורים, יוכלו לדווש להנאתם עד לפארק הירקון, וכמובן – בפארק עצמו.

אופניים חשמליים במתנה בעיר האופניים

שביל אופניים ייעודי ברחוב ארלוזורוב המרכזי, הסמוך לפרויקט יכין 1 של אפריקה ישראל מגורים, עתיד לחבר את כל נתיבי האופניים בעיר. כך, ניתן יהיה לדווש ממרכז רמת גן לדרום העיר, למתחם הבורסה, לתל אביב השכנה ולפארק הירקון. גם בדרך אלוף שדה, בסמוך לפרויקטים עוזיאל 128 ו-133 של אפריקה ישראל מגורים, יעבור שביל אופניים ייעודי, שיחבר בין כביש 5 לתל אביב. נתיב אופניים נוסף הסמוך לשכונות אלה יעבור בדרך יצחק רבין - מרחק הליכה מרחוב עוזיאל. בפרויקט עוזיאל עצמו עתידים להיסלל נתיבי אופניים בשדרות השחרור והצנחנים. דיירי פרויקט רוקח 116 נהנים זה מכבר ממסלולי אופניים ייעודיים בפארק הירקון, ועל פי תכנית האב של עיריית רמת גן, הם ייהנו בקרוב גם משבילי אופניים בשדרות הנרקיס וברחוב שושנים, הסמוכים לפרויקט. רישות העיר כולה בנתיבי אופניים הולך יד ביד עם ההטבה האטרקטיבית שיזמה אפריקה ישראל מגורים בפרויקטי "סביוני העיר": החברה תעניק זוג אופניים חשמליים במתנה, לכל מי שירכוש דירה באחד מהפרויקטים​ הללו.

כ-60 ק"מ של שבילי אופניים בנתניה

גם אזור השרון נהנה מפריחה של מסלולי אופניים, לרווחת התושבים: בנתניה, למשל, כ-60 ק"מ של שבילי אופניים, חלקם עדיין בבנייה. הקמת שבילי האופניים בעיר היא חלק ממדיניות "מיתון תנועה", שצוברת תאוצה בערים רבות בארץ ובעולם. בנוסף, מעיריית נתניה נמסר, כי עידוד רכיבה על אופניים מהווה חלק מאסטרטגיה של תחבורה ידידותית לסביבה, שאותה מקדמת הרשות העירונית. "בשכונות חדשות כאגמים ועיר ימים, תוכננו שבילי אופניים כבר בשלב תכנון הפיתוח המקדמי", נמסר מאגף איכות הסביבה של עיריית נתניה. שבילים אלה מצטרפים למסלולי הרכיבה של שאר אזורי נתניה, דוגמת שביל 2X2, המתוכנן להימתח מצדו המערבי של כביש החוף ועד לתל אביב, ופארק האופניים בלב חורשת עצי האיקליפטוס, המתפרס על פני כ- 45 דונם.
כך, דיירי פרויקט SKY" עיר ימים" של אפריקה ישראל מגורים, נהנים משני שבילי אופניים מרכזיים: האחד מחבר בין חוף הים לשמורת האירוסים, והשני ממשיך מעיר ימים עד לשמורת נחל פולג ווינגייט.

רכיבה בטוחה ב"סביון באגם", מבלי לחצות אף כביש

דיירי פרויקט "סביון באגם" של אפריקה ישראל מגורים עתידים ליהנות בקרוב מתוואי לרכיבה על אופניים ולהליכה בטוחה, שיעבור ויחצה את כביש החוף, ויקשר את חלקה המערבי של העיר לחלקה המזרחי ולאצטדיון נתניה החדש. שביל האופניים ימשיך מהאצטדיון מזרחה, מעל לתוואי הרכבת, על גבי גשר השרון לכיוון קריית השרון. כך, בתוך שכונת סביון באגם מתוכננים שבילי אופניים שיתחברו לשבילים בפארק אגם החורף, בשמורת שלולית החורף ובשמורת האירוסים. גשר ייעודי שיוקם להולכי רגל יחבר את שכונת אגמים, שמורת האגם ושמורת האירוסים עד חוף הים, במטרה לאפשר תנועה נוחה ובטוחה במסלולי הליכה ורכיבה על אופניים - וזאת מבלי לחצות אף כביש.
"הקמת שבילי אופניים היא חלק מתפיסה רחבה, המשלבת בין רווחת התושב, בריאותו, ופתרונות תחבורה ידידותיים לסביבה", נמסר מעיריית נתניה. "מערכת שבילי האופניים מעשירה את חווית הרכיבה, ומשלבת תרבות פנאי ונופש פעיל בין אתרי הטבע העירוני, מרכזי ציבור ותרבות, מוקדי פנאי וספורט, וכמובן - לאורך טיילות חוף הים".

חדרה: עיר ירוקה שמדוושים בה בבטחה

גם בחדרה חושבים על רוכבי האופניים: בשנת 2010 נחנך בעיר שביל אופניים ראשון מסוגו, במטרה לשמר את הטבעת הירוקה הסובבת את העיר. השביל ממוקם בפארק זיתא שבשכונת בית אליעזר, בסמיכות לפרויקט "סביוני נוף חדרה" של אפריקה ישראל למגורים. שביל האופניים כולל 2 מסלולים: מסלול מקוצר של כ-4 ק"מ, ומסלול ארוך של כ-8 ק"מ, המתחיל בכיכר הספורטן בבית אליעזר, ועובר דרך עמדת השמירה ובריכת ההשקיה של פארק זיתא. "הפרויקט מהווה נדבך במדיניות עיריית חדרה לשמירה על סביבה ירוקה", נמסר מעיריית חדרה. "בתוך שנים ספורות אנו מצפים להפחתה ניכרת של הגזים הנפלטים לאוויר באזור, וכפועל יוצא מכך - לשיפור באיכות חיי התושבים".